Wielu osobom stres towarzyszy w pracy niemal każdego dnia. Jednak, aby nie wycieńczać swojego organizmu i zachowywać się jak najbardziej profesjonalnie, musimy umieć sobie z nim radzić. Niektórzy, by opanować nerwy, sięgają po tabletki na uspokojenie, inni stosują techniki relaksacyjne. Warto więc znaleźć sposób, który pomoże nam w łagodzeniu negatywnych emocji. Jak opanować nerwy i panować nad emocjami w pracy? Podpowiadamy.
Czy sięganie po tabletki na uspokojenie to dobry pomysł, by opanować nerwy w pracy?
Wielu pracowników nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami i wówczas natłok negatywnych myśli i uczuć powoduje u nich zdenerwowanie, rozgoryczenie, aż wreszcie niechęć do pracodawcy i współpracowników. W takiej sytuacji, by móc wrócić do swoich obowiązków, sięgają na przykład po tabletki na uspokojenie. Jeżeli jednak na naszym stanowisku kryzysy i stresujące wydarzenia zdarzają się dość często lub praktycznie codziennie, musimy nauczyć się w skuteczny sposób uspokajać i panować nad swoimi emocjami.
Jak sen i ćwiczenia pomagają panować nad emocjami w pracy?
Bardzo często niekontrolowane wybuchy emocji w pracy spowodowane są przez ogólne zmęczenie organizmu i podwyższony poziom kortyzolu. Warto więc zadbać o swoje ciało, by było ono wypoczęte i zrelaksowane. Doskonałym sposobem na odreagowanie stresu jest aktywność fizyczna. Podczas różnego rodzaju ćwiczeń wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pomagają nam radzić sobie ze stresem. Powinniśmy więc ćwiczyć codziennie przez co najmniej 30 minut.
Pozytywne zmiany związane z wdrożeniem aktywności zauważymy już po kilku takich treningach. Sen również jest istotny. Jeśli będziemy dobrze się wysypiać, nie będziemy musieli tak często sięgać po tabletki na uspokojenie. Dlatego zadbajmy o higienę i odpowiednią długość snu, który powinien trwać 7-9 godzin.
Czy stres w konkretnej sytuacji jest zasadny?
Istnieje wiele technik relaksacyjnych, które możemy wykorzystać, by zapanować nad stresem i emocjami w pracy. Należą do nich na przykład głębokie wdechy, skłony czy odliczanie. Żebyśmy jednak nie musieli ich tak często wykorzystywać, podobnie jak sięgać po tabletki na uspokojenie, powinniśmy nauczyć się odróżniać rzeczy ważne od mniej ważnych, a także te, na które mamy wpływ od tych, na które wpływu niestety nie mamy. Jeżeli wyprowadzają nas z równowagi sytuacje, na które nie mamy wpływu, musimy zaakceptować fakt, że nie możemy kontrolować wszystkiego. Warto również zapisywać swoje negatywne emocje, i dopiero po pewnym czasie wracać do tych zapisków, wówczas zauważymy, że w wielu przypadkach nasz stres był zupełnie nieproporcjonalny do wagi problemu.
Materiał partnera