Telewizor zamontowany na ścianie nie tylko ułatwia zagospodarowanie przestrzeni w domu lub mieszkaniu, ale także poprawia komfort oglądania. Telewizor można zawiesić na dowolnej wysokości. Wiele uchwytów do telewizorów można ustawiać w jednej, dwóch, a czasem trzech płaszczyznach. Jak wybrać najlepszy uchwyt do telewizora? Więcej dowiesz się w naszym poradniku!

Standard VESA a uchwyt TV

Choć wybór płaskich telewizorów jest bardzo duży (sama tylko gama Sony Bravia liczy kilkadziesiąt modeli), wybór odpowiedniego uchwytu do telewizora nie powinien stanowić problemu. Wszyscy producenci stosują się do standardu VESA. Video Electronics Standards Association (VESA) to międzynarodowe stowarzyszenie producentów urządzeń do wyświetlania grafiki, w tym ekranów, telewizorów i kart graficznych. Grupa ta uzgodniła ustanowienie jednolitych standardów dla uchwytów do telewizorów. Każdy producent podaje konkretny model telewizora oraz standard VESA, z którego korzysta. Pozwala to na dobranie idealnego uchwytu do Twojego telewizora. Sprawdź: http://spokeo.pl/

Jak odczytać standard VESA dla mocowania telewizora?

Odstęp pomiędzy śrubami montażowymi uchwytu do telewizora nazywany jest standardem VESA. Zazwyczaj jest on wyrażany liczbowo, np:

  • VESA 75 - Cztery śruby montażowe znajdują się w narożnikach kwadratu i są oddalone od siebie o 75 milimetrów w poziomie i w pionie.
  • VESA 100 - Cztery śruby montażowe znajdują się w rogach kwadratu i są oddalone od siebie o 100 milimetrów w poziomie i w pionie.

Uchwyty do większych telewizorów mogą mieć nieco inny typ standardu.

VESA 100/200 - oznacza to, że istnieje sześć śrub montażowych. Są one rozmieszczone wokół prostokąta o wymiarach 100 x 200 milimetrów. Śruby rozmieszczone są co 100 milimetrów.

Odpowiedni standard VESA zapewni, że wieszak będzie pasował do telewizora i wytrzyma jego ciężar. Na rynku dostępne są uniwersalne uchwyty, które pozwalają na dostosowanie rozstawu śrub do różnych standardów. Pozwala to na korzystanie z tego samego uchwytu, nawet jeśli telewizor zostanie wymieniony na inny model.

Zobacz także: Program tv

Rodzaje uchwytów do telewizorów

Standard montażu to tylko jeden z parametrów uchwytu TV. Należy pamiętać, że standard montażu to tylko jeden z parametrów uchwytu do telewizora. Równie ważny jest zakres ruchu, który daje możliwość ustawienia telewizora w odpowiednim kierunku. Na rynku dostępne są takie uchwyty:

- sztywne - telewizor jest przytwierdzony do ściany i nie ma możliwości jego regulacji.
Regulacja pionowa i pozioma: Ekran telewizora można obracać lekko w lewo lub w prawo, a także w górę lub w dół. Istnieją również modele, które posiadają tylko regulację pionową lub poziomą.
Z ramieniem - Telewizor jest zamontowany na jednym końcu ruchomego ramienia, dzięki czemu ma większy zakres ruchu niż w przypadku montażu blisko ściany.

Z punktu widzenia wygody, ważne jest, aby regulować uchwyt telewizora. Możesz inaczej ustawić ekran, jeśli oglądasz z dziećmi lub dorosłymi. Zapobiegnie to również wpływowi intensywnego światła słonecznego na oglądanie. Możesz wtedy skierować telewizor w nieco innym kierunku, aby promienie nie przeszkadzały.

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu telewizora na ścianie.

Przy montażu telewizora do ściany najważniejszy jest wybór odpowiedniego uchwytu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni punkt montażowy. Ważne jest, aby przed wywierceniem otworów określić, gdzie powinien znajdować się środek ekranu. Musisz znaleźć miejsce, w którym oglądasz najwięcej telewizji. Zaznacz swoją linię wzroku i umieść ją kilka milimetrów poniżej. To zapewni, że Twoja głowa pozostanie w naturalnej pozycji podczas oglądania telewizji.

Zwróć również uwagę na to, gdzie będzie zamontowany telewizor. Nowoczesne telewizory nie są ciężkie i można je wieszać na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Ważne jest jednak, aby określić nośność telewizora i wybrać odpowiednie kołki rozporowe.

Alternatywą dla montażu uchwytu są stojaki telewizyjne. Są one również zgodne ze standardem VESA, ale nie muszą być montowane do ściany. Stojak pozwala na umieszczenie telewizora na dowolnej wysokości. Dodatkowo, w przypadku zmiany wystroju wnętrza, ułatwia przeniesienie telewizora w inne miejsce.

Więcej znajdziesz na: https://spokeo.pl/telewizja