Pójście na rozmowę o pracę może być bardzo stresującym doświadczeniem. Musisz być w stanie zaprezentować się w jak najlepszym świetle i pokazać potencjalnemu pracodawcy, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy. Nic więc dziwnego, że odpowiedni ubiór może mieć duży wpływ na cały proces. Jednak nie wszystkie firmy mają ścisłe zasady dotyczące ubioru. Musisz wcześniej zrobić małe rozeznanie na temat firmy, do której aplikujesz i dowiedzieć się, czy jest to firma mniej formalna.

Co należy ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli masz rozmowę kwalifikacyjną w firmie typu startup lub firmie z mniej formalnymi zasadami ubioru, najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem jest wybranie opcji business casual. Co to oznacza? Po prostu, business casual attire jest mniej formalny niż garnitur, ale nadal pozostawia wrażenie profesjonalizmu i powagi.

Dla mężczyzn może to oznaczać wybór koszuli bez krawata i spodni khaki, a także butów lub trampek wyglądających jak buty. Kobiety mogą zdecydować się na swetry, różne koszule, kardigany, spodnie lub spódnice. Niektóre firmy, zwłaszcza w cieplejszym klimacie, są w porządku z noszenia eleganckich i chłodnych sandałów do wywiadu.

Casual, ale nie zbyt causal

Jeśli masz wątpliwości, co do tego, co nosić na rozmowę kwalifikacyjną, ten trik zapewni, że zrobisz najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy, Zawsze ubierać się na cień bardziej formalne niż przeciętny pracownik firmy. Oczywiście, to dlatego badania firmy przedtem jest ważne.

Na przykład, jeśli pracownik firmy ma na sobie marynarkę casual, można umieścić na business casual jeden. jeśli dress code jest business casual, przyjść na rozmowę kwalifikacyjną ubrany profesjonalnie w marynarce i krawat. W ten sposób sprawiasz wrażenie osoby profesjonalnej, dbającej o siebie i znającej klimat panujący w firmie.

Jakie dodatki nosić?

Noszenie różnych akcesoriów wraz z ubraniem często stanowi istotny szczegół w personalizacji wyglądu. Zarówno mężczyźni jak i kobiety przywiązują do tego segmentu dużą wagę. Jednak, jeśli chodzi o ubieranie się na rozmowę kwalifikacyjną, musisz znać jedną zasadę, mniej znaczy więcej. Unikaj zbyt wielu dodatków, szczególnie tych ekstrawaganckich. Kobiety powinny unikać dużych kolczyków, dużej ilości bransoletek czy efektownie pomalowanych paznokci. Mężczyźni nie powinni nosić żadnej biżuterii z wyjątkiem zegarków i obrączek ślubnych, jeśli są żonaci.

Unikaj kapeluszy, ponieważ zakryta głowa na rozmowie kwalifikacyjnej może oznaczać oznakę braku szacunku. Istnieją firmy, które są w porządku z stylu kapelusz, ale to mądry ruch, aby zawsze zdjąć go, na wszelki wypadek.  Chcesz być profesjonalny, a nie osiągniesz to, jeśli są ubrani tak, jakbyś miał iść do ekstrawaganckiego pokazu mody lub plaży.

Fryzury powinny być schludne i profesjonalne. Swobodny styl nie oznacza, że można sobie pozwolić na bylejakość. Jeśli masz kolczyki w nietypowych i widocznych miejscach, dobrze byłoby je zdjąć na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli masz tatuaże, noś koszule z długimi rękawami, zawsze możesz je podwinąć, jeśli uznasz, że dobrze byłoby je pokazać.