Gratulacje! Wylądowałaś swojej pierwszej prawdziwej pracy. Ale nic, co warto mieć, nie przychodzi łatwo i doświadczyłaś pewnych bólów rozwojowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy (rozłączyłaś się z kim?!). Nie pozwól, aby Twoja pierwsza biurowa impreza świąteczna stała się kolejną plamką na Twoim radarze faux-pa. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, jak przetrwać swoje pierwsze firmowe przyjęcie świąteczne i przygotuj się do zobaczenia swojego wspaniałego uśmiechu na ścianie "Pracownik miesiąca" do końca roku.

W co się ubrać

Raczej czego nie należy zakładać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja firma narzuca swoim pracownikom dress code i wymóg ten nie zniknie tylko dlatego, że ktoś upiera się przy powtarzaniu Jingle Bells przez cały ranek. Planując swój strój, pamiętaj o polityce firmy. Dodaj odrobinę blasku do swojego wyglądu za pomocą odważnych, wzorzystych obcasów lub wyrazistej, eleganckiej bluzki.   

Bez względu na to, czy Twoja codzienna impreza to długi firmowy lunch w pobliskiej restauracji, czy też potluck w sali konferencyjnej na godzinę lub dwie przed końcem pracy, Twój strój na imprezę powinien być czymś, w czym dobrze czułabyś się na zwykłym spotkaniu z pracownikami. To może dostać się trochę bardziej skomplikowane, jeśli szefowie są fantazyjne i zdecydować się na wiosnę do rzeczywistego miejsca nocy. Jeśli tak jest, to popytaj i uzyskaj informacje od bardziej doświadczonych profesjonalistów niż Ty. Jeśli impreza odbywa się zaraz po pracy, to są szanse, że obowiązuje tam zwykły biurowy dress code (w przeciwnym razie przez całą noc będziesz narażona na gniew Teri z działu kadr).

Jeśli impreza odbywa się kilka godzin po przysłowiowym gwizdku, to prawdopodobnie będziesz musiała zmienić strój. Prosta (ale wspaniała) sukienka na specjalne okazje lub zabawny kombinezon to świetny sposób, aby tchnąć trochę świeżego powietrza w potencjalnie duszny wieczór. Podkreśl swój klasyczny wygląd prostą biżuterią i przygotuj się na to, że rozmowa w towarzystwie stanie się o wiele bardziej interesująca.

Pić czy nie pić?

Ty i Twoja załoga przeszliście razem przez wiele. Od rozwiązywania problemów z drukarką z piekła rodem po upieranie się, że jesteś "tylko w łazience" za każdym razem, gdy szef przechodzi obok twojego podejrzanie pustego biurka - to oczywiste, że wspieracie się nawzajem. Wspaniale jest mieć przyjaciela z pracy, który pomoże ci przetrwać monotonię tygodnia, ale jeśli chodzi o spożywanie alkoholu za firmowy grosz, nie pozwól, aby twoja nowo odkryta przyjaźń naraziła na szwank twój profesjonalizm.

Jeśli oferowany jest alkohol, najlepiej trzymać się sprawdzonego truizmu "jeden i koniec" - nawet jeśli uważasz, że twój osobisty limit jest wyższy. Nie daj się zwieść określeniu "impreza" - to nadal jest impreza służbowa. Zachowaj swój poziom karaoke na piątkowy wieczór z przyjaciółmi i ogranicz się do jednego koktajlu. Jeśli istnieje presja, abyś wypił więcej niż możesz, poproś barmana, aby podsunął Ci mocny koktajl. Wiemy, że pilnowanie się na imprezie nie jest tak przyjemne, ale nie chcesz ryzykować, wspinając się po drabinie korporacyjnej. W końcu każdy uwielbia uczestniczyć w plotkach z chłodni, ale nikt nie chce być w ich centrum.   

Bądź na bieżąco

Sprawa wygląda następująco. Nikt nie lubi small talk, ale jest to w zasadzie kamień węgielny każdej imprezy biurowej. Przygotuj się do uruchomienia gambit z umiejętności konwersacji z tematów takich jak "gdzie poszedł do szkoły?" i "ile psów masz?" do potencjalnie niezręcznych "nie miałem pojęcia, że szkolenie nocnik był tak zaangażowany" TMI rodzaju czatów.

Jeśli denerwujesz się, że nie będziesz miał wystarczająco dużo do powiedzenia ludziom, zrób kilka przygotowań przed imprezą i pomyśl o jednym lub dwóch bezpiecznych tematach, które można poruszyć w grzecznej rozmowie (więcej jesiennej linii NBC i mniej wyborów prezydenckich 2016). Walcz z chęcią rozmowy o interesach. To w końcu jest impreza i są szanse, że każdy jest bardziej niż gotowy, aby być poza zegarem. Jeśli masz czas, zwróć uwagę na rzeczy, które twoi współpracownicy mają na swoich biurkach, takie jak zdjęcia dzieci, kalendarze zwierząt i głowy bobble. Przedmioty te są świetną wskazówką, co jest im najbliższe i najdroższe, a w razie potrzeby mogą być doskonałym początkiem rozmowy.

Zagraj w grę(y)

Może być trudno rozluźnić się wokół współpracowników, ale nie chcesz być aspołeczną nową dziewczyną w kącie, wtapiającą się w biurową paprotkę. Zrób sobie przysługę i zgłosić się na ochotnika do jakichkolwiek gier imprezowych, które mają dzieje. Będą one prawdopodobnie dość łagodne w dziale zakłopotania i pozwoli wszystkim wiedzieć, że nie jesteś jednym z tych, którzy unikają wyzwania - głupie lub inaczej.

Nigdy nie lekceważ potęgi podziękowań

Kiedy wieczór zbliża się ku końcowi, a wszystkie prezenty w ramach Białego Słonia zostały strategicznie skradzione i ponownie skradzione (nie znienawidź gracza, znienawidź grę), pamiętaj aby podziękować ludziom, którzy sprawili, że ten magiczny wieczór się wydarzył. Nie, nie mówimy tu o dostawcach posiłków, którzy patrzyli w drugą stronę, gdy ty napychałeś sobie twarz krewetkami owiniętymi bekonem.

Zdobądź trochę czasu jeden na jeden ze swoimi pracodawcami i podziękuj im nie tylko za uroczyste przyjęcie świąteczne (nawet Teri z HR dobrze się bawiła), ale za to, że dali Ci ukochaną pracę w pierwszej kolejności. Nie tylko docenią miłe słowa, ale twoje szczere podziękowania sprawią, że będą o tobie pamiętać, kiedy przyjdzie czas na rozdanie tych "wielkich przerw", na które wszyscy zawsze czekają.