biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Poradnik

Bezpieczeństwo na drodze: dlaczego ważne jest, aby kierowcy włączali kierunkowskazy

Bezpieczeństwo na drodze: dlaczego ważne jest, aby kierowcy włączali kierunkowskazy

Wśród kierowców popularne są żarty na temat kierowców jednej konkretnej marki, którzy to rzekomo nie zdają sobie sprawy z istnienia kierunkowskazów lub że ich samochody nie są w nie w ogóle wyposażone.

W tych żartach, podobnie jak w innych, jest ziarenko prawdy. Nie chodzi tu oczywiście o stygmatyzowanie kierowców jednej marki, a o zwrócenie uwagi na problem, który ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Rola kierunkowskazów

Jesteśmy niemal pewni, że jako doświadczony kierowca wiesz doskonale, do czego kierunkowskazy służą, ale z poczucia dziennikarskiego obowiązku musimy choćby w paru słowach opisać ich role.

Kierunkowskazy, jak ich sama nazwa podpowiada, służą do wskazywania kierunku. Dzięki nim kierowca może zasygnalizować swoje zamiary innym uczestnikom ruchu.

Taki system wzajemnego informowania się o swoich zamiarach pozwala kierowcom działać jak jeden wielki organizm, a nie jako zbiorowisko indywidualistów. To z kolei wpływa pozytywnie na ogólne bezpieczeństwo i poprawia wydajność.

Używaj kierunkowskazów

Pomimo ciągłych kampania edukacyjnych jak włącz światła, wciąż wielu kierowców traktuje kierunkowskazy jak nieprzyjemny obowiązek i korzysta z nich głównie po to, aby uniknąć mandatu.

Takie myślenie jest niestety bardzo błędne. Ważne jest, aby tacy kierowcy pomyśleli szerzej i swoją uwagę skierowali dalej niż czubek własnego nosa. 

Mniejsze korki

Osoby, do których nie przemawia argument o bezpieczeństwie, przekonać może inna korzyść wypływająca z prawidłowego używania kierunkowskazów. Jest nią pozytywny wpływ na zmniejszenie korków.

Poprawne wykorzystanie kierunkowskazów pozwala usprawniać ruch, ponieważ kierowcy zawczasu wiedzą o swoich zamiarach i mogą wcześniej reagować. Dzięki temu więcej kierowców jest w stanie szybciej opuścić zakorkowane skrzyżowanie i przywrócić mu płynność. Łatwiejsze jest też włączanie się do ruchu, a ryzyko stłuczki jest znacznie mniejsze.

Generalnie rzecz ujmując, kierunkowskazy są wynalazkiem, który bez cienia wątpliwości pozytywnie wpływa na płynność ruchu i bezpieczeństwo na drodze, w związku z czym warto z nich korzystać.

 

Udostępnij