biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Lifestyle

Jak zacząć biegać i przetrwać kryzysowe momenty?

Jak zacząć biegać i przetrwać kryzysowe momenty?

Bieganie to jedna z popularniejszych form aktywności fizycznej. Sprawdzi się wtedy, gdy chcesz poprawić kondycję, ale również w sytuacji, gdy planujesz zrzucić parę kilo. Dla większości biegaczy trening to idealny czas na to, by się wyciszyć i odizolować od otoczenia. Jedni biegają w lesie, inni wybierają miejską dżunglę. Biegać można wszędzie i przy prawie każdej pogodzie. Poniżej przeczytasz, jak zacząć biegać i jak biegać, żeby schudnąć.

Od czego zacząć treningi biegowe?

Jeśli do tej pory nie biegałeś, zacznij od krótkich treningów 2-3 razy w tygodniu. Na początek zamiast biegania możesz wybrać marszobiegi i zmieniać tempo adekwatnie do posiadanych sił.

Nastaw się, że na początku może być ciężko, zwłaszcza gdy w ogóle nie uprawiasz sportu. Zadyszka najpewniej pojawi się już po kilku minutach. To nic dziwnego, bo podczas biegu angażujesz wiele mięśni, a twój oddech musi się do tego przystosować.

Zastanów się, co jest dla ciebie motywacją. Czy biegasz, bo to modne? Bo wszyscy tak robią? Czy chcesz w ten sposób poprawić swoją kondycję i stan zdrowia? Jeśli skupisz się na celu, który ma iść za bieganiem, łatwiej będzie ci przetrwać kryzysowe momenty, które na pewno się pojawią.

Jak biegać, żeby schudnąć

Jeśli dzięki bieganiu chcesz schudnąć, musisz ćwiczyć regularnie. Efekty nie pojawiają się szybko, zwłaszcza jeśli przy okazji nie wprowadzisz zmian w swoim sposobie odżywiania.

Tłuszcz najlepiej spala się wtedy, gdy będziesz biegać na poziomie 60-70% swoich możliwości. Paradoksalnie, utrzymywanie bardzo wysokiego tętna nie przyspiesza metabolizmu. Jeden trening biegowy trwający około 40 minut pozwala spalić jakieś 400kcal. Wiele zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań, takich jak masa ciała, czy płeć.

Najlepiej też wyrobić sobie nawyk biegania o stałych porach. Dla metabolizmu najlepszy będzie ranek. Osoby, które miewają słomiany zapał też powinny ćwiczyć rano, by potem w ciągu dnia nie znaleźć sobie wymówki i zrezygnować z treningu.

Buty i strój do biegania

Wiele osób błędnie zaczyna swoją przygodę od zakupu butów i stroju. Być może liczą na to, że to zmotywuje ich do ćwiczeń. W większości sytuacji wcale tak nie jest. Co więcej, lepiej biegać w znoszonych sportowych butach, które dobrze leżą na stopie. Nowe buty mogą obdzierać naskórek, przez co trzeba będzie zrezygnować z biegu na jakiś czas.

Warto biegać w wygodnych ubraniach. Powinny być zrobione z naturalnych i przewiewnych materiałów. Na początek wystarczą spodnie i t-shirt. Jeśli po miesiącu lub dwóch zauważysz, że bieganie weszło ci w krew, możesz kupić strój. Możliwe, że akurat zbiegnie się to ze zmianą pory roku, więc okazja jest całkiem dobra.

Akcesoria do biegania

Gdy zauważysz, że bieganie sprawia ci przyjemność i chcesz na dłużej związać się z tą dyscypliną, możesz pomyśleć o kupnie paru gadżetów. Potraktuj to jak motywację – po dwóch miesiącach regularnych treningów możesz sprawić sobie prezent.

Na pewno przyda ci się nerka albo opaska na ramię, w której schowasz telefon. Jeśli dysponujesz większym budżetem, pomyśl o bezprzewodowych słuchawkach albo sportowym zegarku.

AP21

Udostępnij