biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Lifestyle

Symbolika i przesądy związane z biżuterią

Symbolika i przesądy związane z biżuterią

Od dawna zastanawiasz się, jak zaakcentować swoje cechy charakteru, które są Twoją dumą? To proste! Wystarczy, że wybierzesz biżuterię z odpowiednią symboliką. Z artykułu dowiesz się, jaki kształt wisiorka podkreśla pewność siebie, dlaczego diamenty, a nie perły powinny znaleźć się w biżuterii ślubnej i upewnisz się, że obrączka w kształcie okręgu to dobry wybór.

Symbolika biżuterii ze względu na kształt

Trójkąt

Jeśli w swojej biżuterii DIY chcesz wykorzystać trójkątne formy, zwróć uwagę na to, w jakim miejscu znajdują się jego wierzchołki. W zależności od ich ułożenia dodatki biżuteryjne będą oznaczać:

 • siłę, chęć i odwagę do działania – gdy wierzchołek trójkąta jest zwrócony ku górze;
 • bezpieczeństwo i spokój wewnętrzny – kiedy wierzchołek trójkąta skierowany jest w dół.

Przygotuj biżuterię z trójkątem, jeśli determinacja to Twoje drugie imię, cenisz sobie stabilność i lubisz działać twórczo.

Skrzydła

Kolczyki, wisiorki i pierścionki w kształcie skrzydeł to doskonały wybór dla osób pewnych w siebie i swoich możliwości. Symbolizują one wolność, swobodę i gotowość do spełniania marzeń.

Kwadrat

Harmonia, stabilizacja i bezpieczeństwo – tymi słowami można określić Twoje życie? W takim razie koniecznie zrób lub zamów w sklepie wisiorek lub kolczyki w kształcie kwadratów.

Ta figura symbolizuje również osoby, które cechuje wewnętrzny spokój.

Okrąg

Okrąg w biżuterii symbolizuje czas: odrodzenie i przemijanie, powtarzalność i zmienność. Różnego rodzaju koła postrzega się jako znak wieczności i nieśmiertelności.

Symbolika okręgu znajduje odzwierciedlenie m.in. w obrączkach. Ich kształt ma oznaczać trwałość, doskonałość i pełnię (współmałżonkowie się dopełniają).

Gwiazda

Ciągle śnisz na jawie? Marzeniami sypiesz jak z rękawa? Gwiazda to symbol, który musisz mieć w swojej biżuterii! To również wybór dla osób, które są pewne siebie, odnoszą sukcesy i niestraszne im wyzwania.

Księżyc

To szczególny znak dla kobiet oznaczający ich siłę, wrażliwość i wnikliwość. Symbolizuje m.in. przeciwstawne elementy takie, jak narodziny i śmierć, stałość i zmienność.

Komu polecane są dodatki biżuteryjne z księżycem? Osobom, które dokonują przemian w swoim życiu, rozwijają się, a każda chwila z samym sobą jest dla nich na wagę złota.

biżuteria

Symbolika biżuterii ze względu na materiał

Złoto

W Twojej szkatułce z biżuterią dominują dodatki ze złota? Bransoletki, pierścionki czy kolczyki z tego kruszcu symbolizują władzę, bogactwo, życie, zdrowie i witalność. Nosząc takie ozdoby, pokazujesz, że dążysz do celu i do doskonałości.

Unikaj jednak noszenia zbyt wielu złotych dodatków. Odczytuje się to jako przywiązanie do dóbr materialnych, pychę, brak głębszych uczuć, empatii i głupotę.

Srebro

Szczerość, honor i harmonia ze sobą i światem to dla Ciebie najważniejsze cechy? Srebrna biżuteria jest dla Ciebie!

Srebro utożsamia się z delikatnością i kobiecością, czystością i przejrzystością. Srebrne dodatki biżuteryjne sprawdzą się u osób, które dbają o swój rozwój duchowy, są skoncentrowane i otwarte na innych.

Kolorowe sznurki

A może zamiast tradycyjnych półfabrykatów do biżuterii wybierasz makramowe sznurki? Wtedy Twoja biżuteria symbolizuje naturalność, przywiązanie do natury.

Postaw na sznurkowe bransoletki, kolczyki i wisiorki, gdy chcesz podkreślić swój styl ludowy, boho lub marynarski.

Nie bez znaczenia dla symboliki jest kolor wykorzystanego sznurka. I tak na przykład:

 • czerwony symbolizuje energię, entuzjazm i miłość;
 • zielony oznacza życie, nadzieję i wolność;
 • biały jest symbolem dobroci, czystości i delikatności;
 • pomarańczowy prezentuje pewność siebie, bezpieczeństwo i radość;
 • brązowy to znak uczciwości i naturalności.

Kiedy będziesz szukać wskazówek, jak prosto i szybko stworzyć efektowną bransoletkę z makramy, koniecznie zajrzyj do tutorialu na blogu Korallo. Znajdziesz tam niezbędne wskazówki i objaśnienie, jak krok po kroku spełnić swoje marzenie o biżuterii DIY ze sznurka.

Kamienie do biżuterii i ich symbolika

Perły

Perły to morskie kamienie, które od wieków podbijają serca miłośników biżuterii. Powracający do trendów raz po raz kruszec symbolizuje niewinność, godność i czystość. Świetnie sprawdzi się jako element bransoletek, naszyjników i kolczyków osób, które są lojalne i honorowe, są szczere w uczuciach i mądre.

Z perłami związany jest również przesąd. Jeśli panna młoda lub jej matka w dniu ślubu założą biżuterię z tym kamieniem, ma przytrafić się coś pechowego. Pamiętaj jednak, że jest to zabobon i by traktować go z przymrużeniem oka.

Diamenty

To jeden z najcenniejszych kamieni naturalnych, który króluje m.in. w biżuterii zaręczynowej. Jaką symbolikę kryje w sobie ten drogocenny minerał?

Diament prezentuje wierność, miłości, stabilność, silną więź i czystość. Osoby, które noszą biżuterię z tym kamieniem, postrzega się jako niezależne, przyjacielskie i odnoszące sukcesy w życiu.

Jeśli autentyczność to Twoja główna cecha i cenisz sobie prawdę, wybierz dla siebie biżuterię z diamentami.

Wokół tych minerałów krąży również zabobon: gdy diamenty te znajdą się w obrączkach, mają zapewnić małżonkom długie i szczęśliwe życie, pełne miłości i wierności.

Rubin

Ten kamień naturalny zawdzięcza swoją nazwę krwistoczerwonej barwie, która symbolizuje namiętność, odwagę i trwałe uczucie. Biżuteria z rubinem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są pełne życia i sił witalnych, szukają przygód i czują się wiecznie młode.

Szmaragd

To kamień szlachetny o intensywnie zielonej barwie. W biżuterii symbolizuje wiosnę, odrodzenie i siły witalne.

Szmaragd to Twój minerał, jeśli cenisz sobie bliski kontakt z naturą, czujesz harmonię między sobą a światem i zawsze masz dużo energii do działania.

Ametyst

Dla kogo biżuteria z ametystem będzie strzałem w dziesiątkę? Dla wszystkich osób, które są życzliwe, dbają o swój rozwój i są spokojne.

Ametyst sprawdzi się również w roli dodatku biżuteryjnego tych, co postępują szlachetnie, uczciwe, zajmują stanowiska kierownicze, bije od nich radość oraz zachowują i wprowadzają harmonię życiu.

Kamienie do biżuterii

Przesądy w biżuterii

W branży biżuteryjnej przesądy krążą głównie wokół ślubu. I tak wiesz już, że według niektórych osób biżuteria z perłami ma przynosić nieszczęście, gdy założy ją panna młoda lub jej matka. Z jakimi zabobonami jeszcze możesz się spotkać?

 1. Gładkie obrączki mają zapewnić spokojne życie małżeńskie.
 2. Jeśli zgubisz obrączkę, stracisz współmałżonka, a gdy ona pęknie, Twoje małżeństwo się rozpadnie.
 3. Trwałość małżeństwa zależy od trwałości kruszcu, z którego jest obrączka.
 4. Jeżeli przymierzysz cudzą obrączkę, nigdy nie staniesz przed ołtarzem na swoim ślubie.
 5. Zdejmowanie obrączki doprowadzi do rozstania współmałżonków.

Nieważne, z jakim przesądem się spotkasz, pamiętaj, że to jedynie nieudowodnione przypuszczenia. Na szczęście i nieszczęście w życiu wpływa znacznie więcej innych czynników, które zależą tylko i wyłącznie od Ciebie. Na przykład: pielęgnowanie relacji z małżonkiem podczas rozmów, spacerów i wspólnych, randkowych wyjazdów, które biżuteria może wzbogacić o połyskujący akcent.

Udostępnij