biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Dom

Jaka barwa światła do salonu, a jaka do kuchni?

Jaka barwa światła do salonu, a jaka do kuchni?

Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w każdym domu. Należy nie tylko zwrócić na aspekt wizualny, ale także na moc, barwę światła i odpowiednie rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Jaka barwa światła do salonu będzie najlepsza, a jaka do kuchni?

Barwy światła – rodzaje

Wybierając oświetlenie do domu, należy zwrócić uwagę nie tylko na natężenie, ale także na barwę światła. Wiele osób może nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w sklepach dostępne są różnego rodzaju żarówki, które świecą w inny sposób. Źle dobrana barwa światła może negatywnie wpływać na samopoczucie i produktywność. Jakie zatem barwy światła można znaleźć? W sklepach można znaleźć żarówki o ciepłym świetle, których temperatura barwna wynosi mniej niż 3500K. Jest też neutralne światło, którego barwa wynosi od 4000 do 4500K. Powyżej 5500K określa się żarówki o świetle chłodnym. Każda z tych barw w inny sposób oddziałuje na organizm. Zimne światło sprzyja koncentracji, ale także pobudza. Najczęściej można je znaleźć w gabinetach dentystycznych czy halach produkcyjnych. Świetnie nadaje się także jako oświetlenie punktowe w biurze. Neutralne światło jest idealnym odwzorowaniem kolorów, dlatego warto używać go jako oświetlenia ogólnego. Najczęściej można je znaleźć w budynkach użyteczności publicznej i w biurowcach. Ciepłe światło pobudza wydzielanie melatoniny i nadaje przytulności wnętrzu. Najlepiej nadaje się do sypialni.

Jaka barwa światła do salonu będzie najlepsza?

Salon jest pomieszczeniem, w którym człowiek pragnie się wyciszyć i zrelaksować. Musi to być wnętrze przytulne, a oprócz górnego głównego światła powinny znaleźć się w salonie także lampki. Najważniejsze jest to, aby główne i dodatkowe oświetlenie miało ciepłą barwę. Oczywiście lampy na suficie powinny być mocniejsze, a lampki słabsze. Warto wybrać oświetlenie z możliwością regulacji mocy świecenia. Doskonałym uzupełnieniem będzie także listwa LED, którą można zamontować na ścianie za telewizorem lub przyczepić u góry wokół sufitu. Jeśli salon jest duży, to należy pamiętać o doświetleniu ważnych punktów w pokoju. Do tego celu idealnie nadają się lampki wiszące, które można zamontować na ścianie.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, w którym oprócz górnej lampy muszą znaleźć się także inne punkty świetlne. Przede wszystkim ważne są miejsca nad blatem kuchennym, przy którym będą przygotowywanie posiłki. Nad stołem także warto powiesić lampę, która odpowiednio doświetli tę przestrzeń. Jaką barwę światła do kuchni wybrać? Dobrze jest w przypadku punktowego oświetlenia postawić na zimną barwę. Jeśli chodzi o oświetlenie stołu, to w tym przypadku należy postawić na przytulne ciepłe światło, aby wspólne spożywanie posiłków było przyjemne i relaksujące. W przypadku głównego oświetlenia sufitowego można wybrać żarówki, w których można zmieniać moc świecenia oraz barwę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w salonie czy w przedpokoju, a także w każdym pomieszczeniu, w którym powinny znajdować się różne punkty świetlne o innej barwie.

Udostępnij