biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Poradnik

Zasady gry w squasha – co należy wiedzieć?

Zasady gry w squasha – co należy wiedzieć?

Squash staje się coraz popularniejszą grą, która jest pod wieloma względami podobna do gry w tenisa. Warto choć raz spróbować, aby się przekonać, jaka jest to świetna zabawa, a przy tym niezły wysiłek fizyczny. Jakie zasady gry w squasha obowiązują?

Squash – nieco historii

Squash jest to gra, która polega na odbijaniu piłeczki od ścian za pomocą rakiety. Wszystko odbywa się na zamkniętym korcie, który jest specjalnie przystosowany do tej gry. Swoje początki Squash ma w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Są dwie historie na temat powstania tej dyscypliny i nie do końca wiadomo, która z nich jest prawdziwa. Jedna mówi o tym, że uczniowie elitarnej szkoły zaczęli grać przekłutą piłką, która się rozgniotła, stąd nazwa squash – rozgniatać. Druga natomiast nawiązuje do więźniów, którzy zaczęli odbijać piłkę od ściany, gdyż nie mogli oni grać w tenisa. Pierwsza federacja squasha powstała w USA w 1907 roku, a mistrzostwa odbyły się w 1920 roku w Anglii. W Polsce w tę grę zaczęto grać dopiero w 1995 roku.

Squash zasady gry

Zasady gry w squasha nie są trudne. Oczywiście na początku należy rozgrzać się. Przed rozpoczęciem losuje się gracza, który będzie rozpoczynać. Wylosowana osoba musi zaserwować piłkę tak, aby odbiła się od górnej części ściany, a następnie trafiła w pole przeciwnika. Przeciwnik musi teraz odbić piłkę, która może odbić się raz od podłoża. Piłka może odbić się od ściany przedniej, ale także może mieć kontakt z bocznymi ścianami. Punkt traci osoba, która odbiła piłkę po dwukrotnym odbiciu od podłogi lub gdy przekroczyła linię autu, albo jeśli dwa razy piłka została odbita rakietą. Najczęściej mecz trwa 2 lub 3 sety, niekiedy rozgrywki odbywają się w 5-setowych meczach. W każdym secie zawodnik musi uzyskać 11 punktów z 2-punktową przewagą nad przeciwnikiem.

Co jest niezbędne, aby rozpocząć grę w squasha?

Tak na dobrą sprawę nie potrzeba żadnego sprzętu, aby grać w squasha. Wszystko można wypożyczyć i sprawdzić, czy aby na pewno jest to gra idealna dla danej osoby. W wielu miastach w całym kraju są specjalne korty przystosowane do gry w squasha. Oczywiście podczas gry potrzebna jest rakieta oraz piłeczka dla osób początkujących. Należy pamiętać, że rakiety różnią się od siebie parametrami, dlatego warto wypróbować kilka modeli i sprawdzić, który z nich będzie najlepszy. Najlepiej podczas pierwszej wizyty umówić się na grę z trenerem, który pokaże krok po kroku, jak uderzać i jakich błędów unikać. Gra w squasha sprawia wiele radości i może to być wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Na pewno ważne są buty podczas gry na korcie. Musi być to obuwie z niską i niebrudzącą jasną podeszwą. Gra polega na nagłych ruchach i zatrzymaniach, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia przyczepność i stabilność. Na pewno jest to gra, która zdecydowanie poprawia kondycję i wzmacnia pracę serca. Dzięki praktyce można nauczyć się ciekawych chwytów i uderzeń, które na pewno dodadzą grze jeszcze więcej emocji. Zasady gry nie są trudne, a opanowanie techniki nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto spróbować swoich sił w tej grze.

Udostępnij