biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Praca

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno być wieloetapowe. Należy przygotować się merytorycznie, ale także zadbać o swój wygląd. Trzeba zrobić na pracodawcy dobre wrażenie.

Czego pracodawca oczekuje od pracownika?

Punktem wyjścia, jeśli chodzi o przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, powinno być zastanowienie się, czego właściwie pracodawca oczekuje od kandydata. Zazwyczaj wymagania ujęte są w ogłoszeniu rekrutacyjnym. To właśnie tam pracodawca dokładnie informuje, czym ma zajmować się pracownik na danym stanowisku, jakie będą jego obowiązki. Zazwyczaj w ogłoszeniu rekrutacyjnym dokładnie wypisane są także wymagania odnośnie do wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Warto przeanalizować całe swoje zawodowe życie, zastanowić się nad swoimi umiejętnościami, aby później nie wahać się, tylko szybko i sprawnie odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Z pewnością pojawiają się pytania o największy zawodowy sukces, o sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Strój formalny

Niezależnie od charakteru pracy, na rozmowę kwalifikacyjną warto ubrać się ładnie, schludnie, tak aby pracodawca poczuł, że rozmowa to ważny moment dla kandydata. Oczywiście nie zawsze wymagany jest strój formalny. Czasami pracodawca zniechęca nawet do założenia stroju eleganckiego. Tak zdarza się przede wszystkim w sklepach odzieżowych dla osób młodych. Pracodawca oczekuje, że sprzedawcy będą zakładali ubrania w swoim stylu, ubrania, w których będą czuli się dobrze. Oczywiście osoba, która składa swoją aplikację na przykład do banku, do pracy przy obsłudze klienta, powinna mieć świadomość, że oczekiwany jest strój formalny, biała bluzka, eleganckie spodnie lub spódnica, zakryte eleganckie obuwie. Wszystko zależy więc od charakteru pracy. Czasami wymagany jest dress code i jest to zapisane w regulaminie firmy. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o wymarzonym przedsiębiorstwie, w ten sposób przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej na pewno będzie łatwiejsze. W końcu najbardziej przeraża to, co nieznane.

Język angielski i excel

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Szczególnie w wielkich korporacjach można spodziewać się, że od razu na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzone zostaną na przykład umiejętności językowe kandydata oraz znajomość programów komputerowych. Dlatego też warto przygotować się szczególnie z języka angielskiego. Można poćwiczyć z kimś znajomym symulację rozmowy kwalifikacyjnej. Warto przygotować sobie w języku obcym odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o swoje zawodowe i prywatne życie. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować dzień wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Zawsze można przecież przypalić bluzkę podczas prasowania. Warto przygotować sobie dwa komplety strojów, na wszelki wypadek. W ten sposób można uniknąć rozczarowania, jeśli coś pójdzie nie tak jak powinno. Na rozmowę warto przyjść odpowiednio wcześnie, nie wolno się spóźnić. Jeśli kandydat przyjdzie jednak bardzo wcześnie, sporo przed czasem, warto spokojnie poczekać i dać czas drugiej osobie, aby i ona mogła się odpowiednio przygotować.

Udostępnij