biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Praca

Najważniejsze czynniki motywujące do pracy

Najważniejsze czynniki motywujące do pracy

Bez wątpienia motywacja do pracy jest bardzo ważna i każdy jej potrzebuje, bez względu na zarobki i staż pracy. Wiadome jest, że im większa jest motywacja u pracownika, tym bardziej efektywnie on działa. To oczywiście sprawia, że wyniki firmy znacząco się poprawiają. Dorze jest więc, jeśli pracodawca zdaje sobie sprawę, jakie czynniki wpływają na lepszą postawę pracowników.

Niezależność i kwestie finansowe

Jeśli chodzi o niezależność, to w głównej mierze determinuje ona do lepszej pracy osoby młode. Bierze się to z tego, że w większości są oni ograniczani finansowo przez rodziców. Jednakże bez względu na wiek, każdy z nas pragnie się usamodzielnić i zarabiać własne pieniądze, aby móc je wydawać na ulubione rzeczy.

Największy wpływ na motywację do pracy mają pieniądze. Jest to czynnik najczęściej wymieniany przez pracowników, który daje ogromną chęć do działania. Nie odkryjemy Ameryki twierdząc, że to główny powód podjęcia pracy. Nietrudno sobie wyobrazić, ile człowiek jest w stanie poświęcić, aby móc zarabiać więcej i żyć na zadowalającym poziomie. Dlatego też najlepszym motywatorem do pracy są wszelkiego rodzaju bonusy, premie i nagrody finansowe. Nie są to jedyne czynniki wpływające na motywację do pracy, ale z pewnością bardzo ważne.

Stabilizacja, dobre warunki pracy i miła atmosfera

Poczucie stabilizacji jest dla wielu osób o wiele ważniejsze niż same zarobki. Wydaje się być to oczywiste, ponieważ ciężko jest się skupić na pracy, a tym bardziej być bardzo produktywnym, kiedy z tyłu głowy ciągle krążą myśli o możliwym zwolnieniu z powodów niezależnych od pracownika. Wiele badań przeprowadzonych na pracownikach wskazywało, że poczucie niepewności znacząco wpływało na zmniejszoną efektywność podczas pracy. Jedynie stabilne warunki wydobywały z ludzi zatrudnionych na danym stanowisku 100% zaangażowania i sprawiały, że identyfikowali się z firmą.

Motywacja do pracy również wrasta, jeśli pracownik ma zapewnione wygodne biurko, a temperatura w pomieszczeniu jest na odpowiednim poziomie. Ponadto dobry sprzęt i możliwość korzystania z potrzebnych materiałów znacznie wpływają na komfort pracy. Niestety często dochodzi do sytuacji, szczególnie w okresie zimowym, że pracodawca nie potrafi zapewnić ciepła w miejscu pracy i każdy pracownik marzy wręcz o pośpiesznym wykonaniu swoich zdań i jak najszybszym pójściu do domu. Warto więc zadbać o tak oczywisty czynnik, wpływający na motywację do działania.

Kolejnym elementem wpływającym na większą motywację do pracy jest atmosfera w niej panująca. Każdy pracownik wolałby pracować z przyjaźnie nastawionymi ludźmi, z którymi można swobodnie porozmawiać i poprosić o pomoc, niż czuć się zestresowanym z powodu wrogiego podejścia współpracowników.

Pochwały w miejscu pracy

Wszystkie wymienione wyżej czynniki motywujące do pracy są bardzo ważne. Jednakże to pochwały są najbardziej motywujące, jeśli pracownik nastawiony jest na ciągły rozwój.

Na motywację pracowników ma wpływ sporo czynników i ważne jest, aby nie zapominać o żadnym, aby nie doszło do ich demotywacji.

Udostępnij