biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Lifestyle

Jakie ćwiczenia poprawiają kondycję?

Jakie ćwiczenia poprawiają kondycję?

Jeśli zauważyłeś, że po wykonaniu paru czynności z większą intensywnością łapiesz zadyszkę, możesz mieć problem z kondycją. Dzieje się tak wtedy, gdy wydolność twojego organizmu jest na niskim poziomie. Na szczęście, choć nie z dnia na dzień, możesz to zmienić. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak poprawić kondycję.

Co to jest kondycja fizyczna?

Mianem kondycji określa się ogólny stan fizjologiczny organizmu wraz ze zmianami powodowanymi przez środowisko zewnętrze. Jest uzależniona od prowadzonego trybu życia, wieku, płci i nawyków żywieniowych.

Wiąże się z pojęciem wydolności, inaczej wytrzymałości organizmu. Człowiek o dobrej kondycji ma wysoką wydolność tlenową, beztlenową i mięśniową.

W potocznym rozumieniu osoby z dobrą kondycją nie męczą się podczas wysiłku fizycznego, począwszy od umiarkowanego (jak dobiegnięcie do przystanku), do ciężkiego (praca fizyczna, długi trening). Dobrze znoszą też długotrwały wysiłek o różnej intensywności.

Ćwiczenia fizycznie poprawiające kondycję

Osoby o słabej kondycji powinny rozpocząć pracę nad nią od umiarkowanych ćwiczeń fizycznych. Najlepiej, by było to coś, co względnie lubią i potrafią robić. Wtedy ryzyko porzucenia treningu na rzecz innych przyjemności nie będzie aż tak duże.

Dla poprawy stanu fizjologicznego organizmu można jeździć na rowerze (nawet w spacerowym tempie) lub uprawiać marszobiegi. Osoby, które bardzo szybko dostają zadyszki, mogą spacerować. Ważne jest, by ćwiczyć regularnie – najlepiej przez 40 minut kilka razy w tygodniu.

Osoby z niską wydolnością organizmu mogą ćwiczyć pilates lub jogę. To rodzaj wysiłku, który uelastyczni ich mięśnie i pomoże wypracować plastyczne ruchy. Sprawi też, że z czasem będą mogli wykonywać ćwiczenia, które są bardziej angażujące.

Dla osiągnięcia szybkich efektów można sięgnąć po dwa rodzaje treningów: interwały oraz cardio. To ćwiczenia dla osób zaawansowanych, czyli aktywnych fizycznie, ale chcących jeszcze bardziej podnieść swoją wydolność.

Trening interwałowy to taki, w którym przeplata się ćwiczenia o dużej intensywności (trwające 15 – 30 sekund), z takimi, podczas których tętno zwalnia. W treningu cardio istotny jest nieprzerwany wysiłek fizyczny na podobnym poziomie, np. 30 minut biegania albo jazdy na rowerze lub rolkach. Do ćwiczeń, które poprawiają kondycję należą też crossfit i tabata.

Do wielu aktywności, które poprawiają kondycję, nie trzeba wizyty w centrum fitness, czy na siłowni. Wystarczy też zwykły wygodny strój i sportowe obuwie. Dla poprawy kondycji można robić pompki i pajacyki. Wydolność wzrośnie także po wykonywaniu brzuszków i wyskoków.

Codzienna aktywność

Dla poprawy kondycji warto zmienić też swoje codzienne nawyki. Można korzystać ze schodów zamiast windy i więcej spacerować. Wydolność wzrośnie dzięki codziennym czynnościom, takim jak sprzątanie, koszenie trawnika i mycie okien. Sprawdzi się też taniec, czy codzienna zabawa w ogrodzie z dziećmi.

Osoby, które mają dobrą kondycję cieszą się ogólnym zdrowiem. Nie mają kłopotów z sercem, ani układem oddechowym. Ich mięśnie zdolne są do dużego wysiłki. To wszystko sprawia, że rzadziej chorują i mają więcej energii na co dzień.

Udostępnij