biurowa-moda.pl

Strona o modzie i tematyce związanej z pracą

Praca

Jak znaleźć pracę? 5 porad dla początkujących

Jak znaleźć pracę? 5 porad dla początkujących

Poszukiwanie pracy, zwłaszcza tej pierwszej, to ogromny stres. To właśnie wtedy dochodzi do ciebie, że brak historii zatrudnienia stanowi dla wielu pracodawców sporą przeszkodę. Przeczytaj poniżej, jak znaleźć pracę bez doświadczenia. Przygotowaliśmy dla ciebie 5 wskazówek.

1. Brak doświadczenia to nie brak umiejętności

Twoje CV póki co nie wygląda imponująco. Nie możesz się pochwalić żadnym doświadczeniem zawodowym, dlatego skup się na posiadanych umiejętnościach. W życiorysie powinieneś napisać o ukończonych kursach i praktykach studenckich.

Dobrze też, byś zawarł informację na temat znajomości języków obcych, czy prawie jazdy. Pamiętaj tylko, by pisać prawdę. Jeśli zawyżysz swój poziom językowych kompetencji, polegniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Możliwe, że ktoś będzie chciał cię sprawdzić i porozmawiać w obcym języku.

2. Agencja zatrudnienia i pośrednictwo pracy

Wielu ludzi bez doświadczenia trafia pod skrzydła agencji zatrudnienia. Umowy agencyjne mają charakter tymczasowy – bywa, że zawiera się je na okres tygodnia lub miesiąca, ale to nadal umowy i okazja do zdobycia doświadczenia.

Musisz liczyć się z tym, że zarobisz niewiele. Zazwyczaj agencje podnajmują pracowników do wykonywania prostych prac fizycznych. Zdarza się jednak, że w ten sposób można zatrudnić się w call center albo wykonywać proste prace biurowe.

Możliwe, że zaczniesz pracować na umowie tymczasowej, a z biegiem czasu znajdziesz zatrudnienie bezpośrednio u pracodawcy. Otrzymasz wtedy lepsze warunki wynagrodzenia i inne benefity przysługujące pracownikom.

3. Masz czas? Ucz się!

Wykorzystaj czas wolny od pracy na naukę. W internecie znajdziesz wiele kursów prowadzonych online za niewielkie pieniądze. Niektóre są zupełnie darmowe, a zapłacić trzeba dopiero wtedy, gdy chce się otrzymać certyfikat.

To również możesz wpisać w swój życiorys. W ten sposób pracodawca będzie wiedział, co cię interesuje i w jakim zawodowym kierunku zamierzasz iść. Przy okazji dasz mu sygnał, że popularna formułka zawierana w listach motywacyjnych „chętnie i szybko się uczę” to nie puste słowa.

4. Uruchom kontakty

Powiedz swoim znajomym, że szukasz zatrudnienia. Możliwe, że ktoś z nich podpowie ci, jak znaleźć pracę albo wie o rekrutacji w swojej firmie. Jeśli jesteś aktywny w mediach społecznościowych, również je możesz wykorzystać.

Pracodawcy chętnie korzystają z poleceń. W prywatnych firmach, a takie dominują na naszym rynku, nie ma obowiązku przeprowadzania konkursów i ogłaszania rekrutacji. Tym samym możesz zostać zatrudniony bez zbędnych procedur.

5.Szukanie pracy to też praca

Powinieneś poświęcić określony blok czasowy, nawet dwa – trzy razy w tygodniu na przeglądanie ogłoszeń. Sprawdzaj strony, na których pojawiają się ogłoszenia – codziennie może być ich kilkanaście.
Niektóre firmy o tym, że szukają pracownika, piszą na swojej witrynie. Zrób listę takich stron i przeglądaj je regularnie.
Jeśli bardzo zależy ci na zatrudnieniu w danych miejscu, możesz zadzwonić i spytać o wakaty. Możliwe, że będziesz mógł wysłać swoje CV, mimo że na razie nikogo nie potrzebują.

Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi. Możesz zacząć od wykonywania prostych zadań, pracy fizycznej. Ważne, by jak najszybciej znaleźć zatrudnienie. Nie podpisujesz dożywotniej umowy z pracodawcą. To całkiem naturalne, że na początku swojej drogi będziesz zmieniać pracę kilka razy, zanim zostaniesz gdzieś na dłużej.

Udostępnij